Türk Veteriner Hekimleri Birliği Başkanı Ali Eroğlu, Türk Veteriner Hekimleri Birliği Oda Başkanları toplantısında konuştu

21 Kasım'da Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan 3. Tarım Orman Şurası sonuç bildirgesinin kendilerini sevindirdiğini söyleyen Eroğlu “Türkiye, kendi kendine yeten ve kendi ürettiği hayvanın ürünlerini tüketen bir ülke konumuna gelecek." dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Son 1,5 yılda zorunlu olmadıkça et ithalatı yaptırmadık. Besilik hayvan için kasım ayıyla beraber yeni ithalat müracaatı almıyoruz. Buna 2020'de de devam ediyoruz." dediğini hatırlatan Eroğlu, açıklamanın Türkiye'deki hayvancılık açısından çok önemli olduğunu vurguladı.

"Hayvan ithalatı azalacak"

Türkiye'de 2020 ve daha sonraki yıllarda hayvan ithalatının azalacağını ifade eden Eroğlu; “Türkiye, kendi kendine yeten ve kendi ürettiği hayvanın ürünlerini tüketen bir ülke konumuna gelecek. İthalat 2020'den sonra kısa, orta ve uzun vadeli çözümlerle azalacak “ dedi

Türkiye Kasaplar Federasyonu Başkan Vekili Osman Yardımcı da hayvan ithalatının hiçbir zaman Türkiye'nin lehine bir durum olmadığını söyledi.

Türkiye'nin kendine yetecek eti de var hayvanı da var

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının memnuniyetle karşılandığını vurgulayan Yardımcı, "Türkiye'nin kendine yetecek eti de var hayvanı da var. Fiyatlarda iki sene önceki fiyatlar. Şu anda fiyat artışı yok. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın aldığı karar çok doğru bir karardır. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından 1,5 yıldır yürütülen bir çalışmayla geçtiğimiz yıl 200 bin buzağı ölmekten kurtarıldı. Buzağı ölümlerinin yüzde 50'si önlendi. Seneye de bunun yüzde 25'i önlense bile bir daha Türkiye'de et ve hayvan ithalatına gerek kalmaz." diye konuştu.