Ferrero Fındık Trabzon’da bir iftar yemeği düzenledi. Yemek öncesi davetlilere bir konuşma yapan Ferrero Fındık Türkiye Genel Müdürü Bamsı Akın, Trabzon’un tarihi İpek Yolu güzergahı üzerinde yer alan bir ticaret şehri olduğunu hatırlattı.

Akın; “Trabzon’un Türkiye fındık üretimindeki payı yüzde 8-9 iken, ticaretin yüzde 40’ı bu şehirden yapılmaktadır. Ancak son yıllara baktığımızda üretim artmıyor, aksine eksiliyor. Ferrero olarak bu alanda ilgili projeler uyguluyoruz. Değerli Tarım Uygulamaları bunlardan biri. Bu projelerin tıpkı ticarette olduğu gibi üretimde de Trabzon’u daha iyi noktalara taşıyacağına inanıyoruz” diye konuştu.

120 kişilik değerli tarım ekinin 15’inin Trabzon’da olduğunu belirten Akın, “Model bahçelerimiz ve sosyal çalışma uzmanlarımızla verim ve kaliteyi arttırmak için üreticiye nelerin yapılabileceğini göstermeye çalışıyoruz. Olumlu dönüşler de alıyoruz” şeklinde konuştu.

Akın: 4 bin gence ulaştık!

Fındık tarımının gelecekte gençlerin kariyerlerine iyi bir alternatif olduğunu işaret eden Akın, şirket olarak çeşitli projelere destek verdiklerini söyledi.

Değerli tarım kapsamında bahçeler kadar fındık üreticileri ile de ilgilendiklerini ve sosyal çalışmalarda bulunduklarını anımsatan Genel Müdür Akın, TOÇEV ile uyguladıkları proje ile 4 bin gence kariyer anlamında ulaştıklarına çekerek “Fındık için en önemli gelişmelerden birisi de gençlerin sektöre ilgi duyması ve üretime katılmasıdır. Bu proje ile gençlere tarımın kariyerleri için iyi bir alternatif, hatta fındık üretimin de çok iyi bir alternatif olduğunu göstermeyi hedefledik. Biz bu projeleri desteklemeye devam edeceğiz. Bununla birlikte kadın  çiftçilerimize yönelik eğitim programlarımızı da arttırarak sürdüreceğiz” dedi.

İftar yemeğine Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, TSYD Trabzon Şube Başkanı Selçuk Kılıç, Ferrero Doğu Karadeniz Fabrikalar Müdürü Devrim Yangın, Ferrero Değerli Tarım Uygulamaları Trabzon Müdürü Ozan Dinç Demiral ile basın kuruluşlarının temsilcileri katıldılar.