Tarım ürünleri ihracatında 2023 yılında 40 milyar dolar ihracat hedefleyen Türk ihracatçıları her uluslararası organizasyonu Türk ihracatını artırmak için kullanıyor. Türkiye'nin en büyük, Avrupa'nın dört büyük tarım fuarından biri olan Çiftçi TV'nin medya sponsorluğunu üstlendiği AgroExpo 2019 Fuarı kapsamında düzenlenen Alım Heyeti Organizasyonu, dünyanın dört bir tarafından gelen ithalatçılarla Türk ihracatçıların büyük buluşmasına sahne oldu.

Onlarca ikili görüşme gerçekleşti

Ticaret Bakanlığı desteğiyle, Ege İhracatçı Birlikleri tarafından Fuar İzmir C Holü'nde düzenlenen "Alım Heyeti Organizasyonu"na Rusya, Ürdün, Yunanistan ve Moldova'dan 10 firma katılırken, farklı sektörlerde üretim ve ihracat yapan yerli firmalar ile onlarca ikili iş görüşmesi gerçekleştirdi. Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından 7 Şubat'ta açılışı gerçekleştirilen AgroExpo 2019 Fuarının ikinci günü görkemli bir "Alım Heyeti Organizasyonu"na sahne oldu.

Tarım ürünleri ihracatında 2023 hedefi 40 milyar dolar

Türkiye'nin yıllık 22,6 milyar dolarlık tarım ürünleri ihracat rakamına ulaştığını dile getiren Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkan Yardımcısı Birol Celep, AgroExpo Fuarı Alım Heyeti Organizasyonu ile amaçlarının Türkiye'nin tarım ürünleri ihracatını 2023 yılında 40 milyar dolara çıkarmak olduğunu kaydetti. Ege Bölgesinden yapılan tarım ürünleri ihracatının 2018 yılı sonunda ilk kez 5 milyar dolar barajını aştığı bilgisini veren Celep, "Ege Bölgesinin tarım ürünleri ihracatında ihracat hedefimiz 10 milyar dolar. Bu organizasyonlar bizi bu hedefe götürecek" diye konuştu.