Çiftçi TV’de Taner Öztürk’ün sunumuyla yayımlanan Organik Tarım Doğal Ürün adlı programa konuk olan Orpex Genel Müdürü Murat Ağaoğlu, organik tarım uygulamasında hiçbir surette kimyasal ürünlerin kullanılmadığını, İyi tarım uygulamalarında ise çeşitli sebeplerden dolayı bazı süreçlerde kimyasal ürünler kullanıldığına dikkat çekti.

“Dünyada organik tarım oranı artıyor ama ülkemizde…”

Kimyasal gübre ve tarım ilaçlarının mutlak surette kanserojen madde içerdiğini iddia eden Ağaoğlu, Uluslararası Organik Tarım Federasyonu verilerine göre kimyasal ürünlerin Avrupa başta olmak üzere 2000 yılından bu yana azaltıldığını, bunun yanı sıra organik tarımın giderek artan bir seyir izlediğini söyledi. Ancak Türkiye’deki seyrin ters yönde olduğuna vurgu yapan Ağaoğlu, “Ülkemizde kimyasal tarımı artıran bir politika izledik. Nedense Türkiye’de organik tarım hem devlet politikası hem de çiftçilerimiz açısından tu kaka pozisyonunda. Ekilebilir tarım alanları içerisinde Türkiye’nin organik tarım oranı yüzde 1,4. Sıralamada ise Türkiye 59. sırada. Bu ülkemiz için felaket bir durum” şeklinde konuştu.

“Kimyasal ürünler anlık zarar vermez”

Kimyasal gübrenin anlık zarar vermeyeceğine dikkat çeken Ağaoğlu, “Kimyasal gübre ve tarım ilacı kullandığınızda toprağı, bölgenizdeki tarımı, komşu tarlaları bitirir, kimyasal ürünle yetişen meyveyi yiyen insanları zehirlersiniz. Kimyasal ürün kullanmak ülke tarımına ağır bir darbedir” diye konuştu.

Programın tamamını yukarıdaki video penceresinden izleyebilirsiniz.