TARSİM (Tarım Sigortaları Havuzu) ile üreticiler, bitkisel ürün sigortası, büyükbaş hayvan hayat sigortası, küçükbaş hayvan hayat sigortası, sera sigortası, kümes hayvanları hayat sigortası, arıcılık sigortası ve su ürünleri hayat sigortası olmak üzere 7 farklı alanda tarım sigortası yaptırabiliyor.


Üreticilere ve yetiştiricilere 5,9 milyar TL hasar ödemesi yapıldı


Devlet-özel sektör işbirliğinin ülkemizdeki en başarılı örneklerinden biri olan TARSİM kapsamında şimdiye kadar ülke genelinde 12 milyon poliçe üretildi. 183 milyon dekar alan, 16 milyonun üzerinde büyükbaş ve küçükbaş ve 213 milyar TL'lik tarımsal varlık sigortalandı. Ürünleri, seraları ve hayvanları çeşitli sebeplerden ötürü zarar gören sigortalı üreticilere ve yetiştiricilere ise 5.9 milyar TL hasar ödemesi gerçekleştirildi.


Tek şart kayıt olmak

Üreticiler ve yetiştiriciler, sigorta yaptırmak için öncelikle Tarım ve Orman Bakanlığının ilgili sistemlerine kayıt oluyor ya da mevcut kayıtlarını güncelliyor. Sonrasında yetkili sigorta şirketlerinin acentelerinden herhangi birine başvurarak poliçelerini kolaylıkla düzenletebiliyor. Bitkisel Ürün Sigortalarında üreticilerin ürünlere, lokasyona ve riske göre değişiklik gösteren poliçe kabul tarihlerini göz önünde bulundurarak sigorta başvurusunda bulunması önem taşıyor. Sera Sigortası, Büyükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Küçükbaş Hayvan Hayat Sigortası, Kümes Hayvanları Hayat Sigortası, Arıcılık (Arılı Kovan) Sigortası ve Su Ürünleri Hayat Sigortası'nda ise ihtiyaç duyulan her an sigorta başvurusunda bulunulabiliyor. TARSİM sistemi hakkında tarsim.gov.tr adresinden detaylı bilgi alınabiliyor