Denizli’de üreticiler yayla seralarında domates üretmeye başladı. İlk olarak Çameli ilçesinde başlayan yayla serasında domates üretimi giderek diğer ilçelerde de yaygınlaştı.

Denizli Tarım ve Orman Müdürü Yılmaz Erkaya, il genelinde 20 bin dekar alanda 70 bin ton domates yetiştirildiğini belirterek “Son yıllarda hastalık ve zararlılar yüzünden açıkta yapılan domates yetiştiriciliğinden fazla bir randıman alınmadığı için üreticilerimiz yayla seracılığına yöneldi. Bu yıl dikimler Nisan ayında başlamış, 20 Haziran itibari ile ilk hasatlar yapılmıştır. Seralarda üretim, sonbahar donlarına kadar devam etmektedir” şeklinde konuştu.

Üretim yıllık 25 bin ton

Dekara ortalama 2 bin fide dikildiğini belirten Erkaya “Yayla seralarında domateste 8-10 maça alınmaktadır. Yayla seralarımızdaki üretim miktarı 25 bin ton düzeyindedir. Yani üretimin üçte biri yayla seralarında yapılmaktadır. İlimiz yayla seracılığı için uygun şartları taşımaktadır ve yayla seracılığı artış göstermektedir. Çünkü açıkta üretime göre dekara verim daha yüksek, ürünler daha kaliteli ve parlak, raf ömrü uzun, zirai ilaç kullanımını azaltan biyolojik ve biyoteknik mücadele yöntemlerinin uygulanması daha kolaydır" dedi.