Eskişehir Tepebaşı'nda çiftçilik yapan Osman Acar, yağışların çok iyi gitmesine rağmen buğday tarlalarında yeterli miktarda gübreyi toprakla buluşturamadıklarına dikkat çekerek “Tarlalara dekar başına 10-15 kilogram taban gübresi atıldı. Bunun yanı sıra bir miktar da yaprak gübresi atıldı. Önceden gübrelerin fiyatları yüksek değildi. Tabana 15-20 kilogram gübre atabiliyorduk, üstüne de 15-20 kilogram gübre atıyorduk. Gübre fiyatları yüksek olduğu için kısmak zorunda kaldık” diye konuştu.

Buluşan: Üretici alın terinin hakkını almak istiyor!

Gübreden kıstıkları için verimde dekar başına 200-300 kilogram düşüklük yaşanabileceğini vurgulayan Acar, “Önceden dönümüne 700-800 kilogram ürün alıyorsak şimdi 500 kilogram alacağız” şeklinde konuştu.

Girdi maliyetlerinden yakınan Acar, “Üretici hangi ürünü kaça satacağını bilmiyor. Maliyet ve masraf belli, çünkü masrafımız her geçen yıl katlanıyor. Üretici kendisini garantiye almak istiyor. Çünkü artık para kazanamaz duruma geldi. Mazotta olsun, gübrede olsun devletimiz, hükümetimiz artık bir an evvel çözüm bulmalı. Biz üretici olarak anlımızın terini istiyoruz, fazla bir şey istemiyoruz. Bu sisteme ortak olalım demiyoruz. Sadece üretici alın terinin hakkını almak istiyor" ifadelerini kullandı.