Bursa’nın Yenişehir ilçesindeki meyve üreticileri son 3 yıl içinde 60 bin meyve ağacını kesti. Her gün yüzlerce ağaç kesmeye devam eden çiftçiler, artan ilaç ve sigorta maliyetleri sebebiyle kâr marjlarının düştüğünü söyledi.

Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Sadi Aktaş, ilçede sulu tarım yapılan arazi alanın yaklaşık 200 bin dönüm olduğunu belirterek “Bu arazilerin içerisinde meyve bahçeleri de var. Bahçelerde 30 yaşına gelmiş ağaçlar var. Bu ağaçlardan üst üste 2-3 yıl gelir elde edemediği zaman çiftçimiz zor durumda kalarak bunları söküyor. Meyve bahçelerine sebze ekilecek. Bundan sonra da meyve kimse dikmeyi düşünmüyor. 3 yılda yaklaşık 60 bin ağaç kesildiğini düşünüyoruz. Armut ateş yanığından sıkıntı yaptı, şeftali para etmedi. Kirazı da don vurdu” diye konuştu.

Kaya: 80 dönüm ağacımı kesiyorum!

Yenişehir’e bağlı Çeltikçi köyünde çiftçilik yapan Hüseyin Caner Kaya, “110 dönüm şeftali bahçesi var. Bunun 80 dönümünü kesiyorum. Kesilecek ağaç sayısı 3 bin 800. Sigorta, ilaç maliyetlerinin yüksek olması ve son yıllarda yaşanan donlardan dolayı ürün alamadığımız için şeftali bahçelerimizi kesiyoruz. Maliyetler yüksek, 25 bin bodur ağaçlar ile 30 bin civarında elma, armut, kiraz, şeftali ağaçları kesildi” diye konuştu.

“Sebze ekeceğim”

Şeftali ağaçlarını söküp sebze yetiştirmeyi düşünen Kaya, “Tatil zamanlarında haller kapalı, fiyatlar düşüyor, mal alınmadığı için çürüyor. Çiftçi çok zarar ediyor. Arkadan gelen yeni nesil çiftçilik yapmak istemiyor. Böyle giderse 10 yıl içinde çiftçi kalmaz. Ağaç başına 30 lira, dönüm başına bin 250 lira sigorta parası alınıyor. Mal çok olunca şeftali 70 kuruştan, don yapınca 1,5 liradan alınıyor. Burasının temizlenmesi de bir maliyet. Ben burayı kesip, temizlemek için 25-30 bin TL para harcayacağım. Sebzeye döneceğiz” dedi.