Van'ın Çatak ilçesinde, besicilik yapan Şipal ailesi 31 Mart Mahalli İdareler Seçimi'nde oy kullanmaya gittiği sırada yağışlar nedeniyle ağılın çöktüğü haberini aldı. Mahalleye döndüğünde yıkılan ağıldaki 389 küçükbaş hayvanının telef olduğunu gören Şipal, hayatının en kötü anlarından birini yaşadı.

Şipal'e, Sözveren çevredeki mahallelerin sakinleri, imece usulüyle topladıkları 200 küçükbaş hayvanı Şipal’e hediye etti. İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ise Doğu Anadolu Projesi kapsamında 600 metrekarelik ağıl yaptırdı.

Bize sahip çıktılar

Devletimiz ve vatandaşlar bize sahip çıktı diyen Şipal, “Taş ve topraktan inşa edilen eski ağılın yağış nedeniyle yıkılması sonucu bütün hayvanların telef olduğunu belirten Şipal, "Oy kullanmaya gittiğimizde ağılın çöktüğü haberini aldık. Döndüğümüzde çok kötü bir manzarayla karşılaştık. Çok üzülmüştük. Komşularımız yardımımıza koştu. Devletimiz bize modern bir ağıl yaptı. Çevre mahallelerden vatandaşlar da bize küçükbaş hayvan yardımında bulundu. Şimdi hem ağılımız var hem de hayvanımız. Bize yardım eden herkese teşekkür ederim” dedi.

Hem devletimiz hem milletimiz bize sahip çıktı.

Baba Mehmet Selim Şipal ise Tarım ve Orman İl Müdürlüğü yetkililerinin, 4 ayda, yıkılan ağılın yerine daha modern bir ağıl inşa ederek kendilerine teslim ettiğini aktardı. Komşularının ise 200 küçükbaş hediye etiği Şipal, “Kimi bir koyun, kimi bir keçi, kimisi de bir kuzu verdi. Bu şekilde hayvanlarımızın sayısı arttı. Allah bu yardımları yapanlardan razı olsun. Hem devletimize hem de milletimize teşekkür ediyorum. Yaramızı sardılar. “şeklinde konuştu.

Yeni ve modern bir ağıl inşa edildi

Tarım ve Orman Müdürlüğü Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürü Bünyamin Hakan, Şipal'in ağılının yıkılmasına rağmen hayvancılığa devam etmek istediğini belirtti. Bu nedenle Şipal'e destek olmaya çalıştıklarını aktaran Hakan,” DAP kapsamında kardeşimize 4 ay sonra 600 metrekare alan üzerine yeni ve modern bir ağıl inşa edildi. Çevredeki mahallelerden de destekte bulunanlar oldu. Çiftçimizin 200 küçükbaş hayvanı ve yeni bir ağılı var artık. Genç girişimci kardeşimiz hayvancılığını daha da büyütmek istiyor. Biz böyle istekli genç girişimcileri desteklemeyi sürdüreceğiz” dedi.