Türkiye Damızlık Koyun Keçi Yetiştiricileri Merkez Birliği (TÜDKİYEB) Genel Başkanı Nihat Çelik, 300 koyun projesi ile ilgili basın açıklamasında bulundu. TÜDKİYEB Genel Başkanı Çelik açıklamasında şu ifadelere yer verdi.

''Ülkemiz küçükbaş hayvancılığı için çok önemli olan 300 koyun projesi Ziraat Bankası, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü ve Tarım Sigortaları Havuzu arasında yapılan protokol ile hayata geçirilmiş bir projedir.

Damızlık koyun koç tedarik sözleşmesi imzalandı

Tedarik kısmını üstlenen TİGEM ile Merkez Birliğimiz arasında ise 19 Eylül 2018 tarihinde damızlık koyun – koç tedariki sözleşmesi imzalanmıştır. Sözleşmenin imzalanması sonrasında bütün Türkiye'de proje kapsamında talep edilen hayvanların tedarik ve teslimi Merkez Birliğimiz tarafından yapılmaktadır.

İlk etapta 50 bin koyun koç tedarik edilecek

Bu proje çerçevesinde ilk etapta 50 bin koyun koç tedariki sağlanacak olup kredi sözleşmesini imzalayan yetiştiricilerin ve talep ettikleri hayvan sayılarının listesi Merkez Birliğimize gönderilmektedir.

TİGEM tarafından hazırlanan teknik şartname doğrultusunda Merkez Birliğimiz tarafından tedariki yapılan hayvanlar talep sahibi yetiştiricilere teslim edilmekte olup, halen çalışmalar ülkemiz genelinde devam etmektedir.

10 bin hayvanın dağıtımı yapıldı

Proje şu an itibariyle sağlıklı bir şekilde yoğun çalışmalarla yürütülmekte olup bugüne kadar 34 bin 361 hayvan için kredi onaylanmış ve 10 bin civarında hayvanın temin ve dağıtımı gerçekleştirilmiştir. Proje 30 Haziran 2019 tarihinde sona erecek olup bu tarihe kadar tedarik ve dağıtımlar planlandığı gibi tamamlanacaktır.

Tarım ve Orman Bakanlığımız ve TİGEM Genel Müdürlüğümüz ile projenin diğer paydaşları kadrolarıyla birlikte projenin başarıya ulaşması için canla başla çalışmaktadırlar.

Yetiştiriciye damızlık niteliği taşıyan hayvanları veriyoruz

Bakanlığımız koyunculuğun gelişmesi için her projeye gerekli değeri ve desteği vermektedir. Biz de Merkez Birliği olarak üzerimize düşen görevi yerine getirmek için daha da önemlisi damızlık niteliği taşıyan hayvanları yetiştiricilerimize vermek için yoğun çaba harcıyoruz.

Merkez Birliğimizin organizasyonunda İl Birliklerimizle beraber bu projenin üzerinde hassasiyetle duruyoruz. Bizim ana gayemiz yetiştiricilerimize damızlık vasıfları uygun en iyi hayvanları temin etmektir. Onun için de hayvanların seçiminde ve alımında azami dikkat sarf edilmektedir.”