Süt üreticisi referans fiyatın artmasını istiyor

Bursa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı İsmail Anıl, “Süt konseyi toplanmıyor bakanlık müdahale etmiyor. Bizde üretme alışkanlığı var buda bizleri hayvancılıkta kara, değil zarara götürüyor. Süt ve et üretimini ana maddesi hayvan ya da yetiştirici değil maliyetlerimizi artıran en büyük etken sanayi yemi. Üretici sanayi yeminden önce kendi yemini üretmeye yönlendirilmeli böylelikle yem fiyatlarındaki artıştan etkilenmez. Üretici kaba yeme yönelirse 3 ayda arz talep dengesi yerine oturur. Süt konseyinin toplanmasına da gerek kalmaz. Üreticiler olarak fiyatlardan şikâyetçiyiz bunun bir tek çözümü var. Biz alışmışız üretmeye sanayici bunun farkında piyasada istediği zaman ürün bulabileceğinin farkında sanayiciyi piyasada ürün bulamazsa ürünü pahalıya alır. Piyasa koşulları içerinde rakibimiz sanayici ise biz üretici olarak buradan başarılı çıkacağır” ifadelerini kullandı.

Üretici Kaba yem üretmeli

İsmail Anıl, “Tarım Bakanlığı taraf olmadan açık bir şekilde iki tarafında kazanması için çaba sarf ederse, biz üretici olarak kaba yemimizi kendimiz üretirsek, sanayiciye yeri geldiğinde tepkisini koyabilen bir duruma gelebiliriz. Benim hayvanımın yaşaması için sanayi yemine ihtiyacı yok. Sanayi yemi verimi artırım ancak ben üretici olarak zaten verimin artmasını istemiyorum. Verim üreticiye para kazanmıyor” şeklinde konuştu.

Sanayici her gün süt almak zorunda

Üretici sütüm elimde kalır diye korkmasın diyen Anıl, “Türkiye’de kurulu bir sanayi sistemi var. Sanayici her gün süt almak zorunda örneğin, biz üreticiler olarak sütü 1000 ton değil de, 500 ton sunarsak talepte 700 ton olursa bu sefer sanayiciler kendi aralarında ciddi bir alım pazarlığına girmek zorunda kalacak. Böylelikle fiyatlar kendiliğinden yükselmiş olacak biz üreticiler sanayicilerin istediğinden fazla süt üretiyoru. Bu yüzden çiğ süt fiyatlarında bir değişiklik yok. Arz talep dengesini kendi istediğimiz doğrultuda kendimize çevirebiliriz” dedi.