Çiftçi TV’nin Bursa Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Fuarı’ndaki canlı yayına katılan Efe Ziraat Aletleri Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Akkın döviz kurundaki ani artışın çiftçiyi olumsuz yönde etkilediğini söyledi.  Girdi maliyetlerindeki artışın etkisini çiftçinin 2019 yılında daha derinden etkileyeceğini dile getiren Mehmet Akkın, “Geçen yıl girdi maliyetleri belliydi fakat bu yıl girdi maliyetleri çok yükseldi. Ekime başlayacak çiftçiler bu yeni fiyatlardan gübre, ilaç, mazot, vs. almak zorunda. Zaten zor şartlarda, borçla çiftçilik yapıyorlar. Yeniden ekebilmek için gübrede kısıtlama yapacak ve haliyle verim düşecek” diye konuştu.

“Bu durgunluğu aşacağız”

Şu an ABD’nin ekonomik bir oyun sergilediğine dikkat çeken Mehmet Akkın “Bunu aşacağız. Yükselen dolar kuru ve faizler nedeniyle parası olan tüccarlar faizler yüksek olduğu kredi kullanmak istemiyor. Bu nedenle çiftçiden ürünü ucuza ya da vadeli almak istiyor. Belli günlerde ödemesi olan çiftçi de bu durumda zorlanıyor. Devlet buna dur demeli” dedi.

Çiftçiye pek çok destek verildiğini hatırlatan Akkın, “Devletimiz destek verirken daha profesyonel olmalı. İyi hesap kitap yapıp destekleri ona göre vermeli ki böylece destekten hem çiftçi hem devlet hem de ülke daha yüksek verim elde etsin. Örneğin mazotu 3 liradan vermeli. Banka kredisi verirken prosedürleri kaldırmalı” şeklinde konuştu.

“Tarlaya göre özgün ekipman üretiyoruz!”

Bir çiftçi olarak tarlayı çok iyi tanıdığını vurgulayan Akkın “Firma olarak, kopyala yapıştır yöntemlerle değil, tarlanın istediği ekipmanları üretmeye çalışıyoruz. Ürettiğimiz makinalar özgü. Bu nedenle ürünlerimiz bu farklılıklardan dolayı öne çıkıyor. Bu farklılık ihracatta da bize kapıları açıyor. Çiftçilerimize önerim öncelikle kalite. Doğru traktör, doğru ekipman, bilinçli çiftçilik, yüksek verim, fiyat en son göz önünde tutulmalı” dedi.