Ankara’da hem et hem de süt piyasası ile ilgili önemli kararların alındığı iki toplantı gerçekleşti. Bunlardan ilki kısa adı Gıda Komitesi olan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi, Maliye, Ticaret, Tarım bakanları ve ilgili bürokratları ile Merkez bankası yetkilileri ile toplandı.

İkinci toplantı ise Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği’nde gerçekleşti. Bu toplantıya Hayvancılık Genel Müdürü Zekeriyya Erdurmuş ve yardımcısı Erol Bulut’un yanı sıra sütün yoğun olarak üretildiği il başkanları katıldı. Toplantıya katılan Tüm Süt, Et ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Derneği (TÜSEDAD) İkinci Başkanı Müslüm Doğru her iki toplantıdan da aldığı bilgileri dernek üyeleri ile paylaştı.

2019 çiğ süt referans fiyatı belli oldu

Müslüm Doğru’nun üyeleri ile paylaştığı bilgilere göre Gıda Komitesi toplantısında çiğ süt referans fiyatının belli olduğu, belirlenen fiyatın Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli tarafından açıklanacağı duyuruldu. Ulusal Süt Konseyi'nin (USK) fiyat belirlemek için bu yıl toplanmayacağı gelen haberler arasında.

ESK kesim sıkışıklığını 1 ay içinde bitirecek

Bakan Pakdemirli’nin süt fiyatı ile birlikte besi / et sektörüne yönelik yeni gelişmeleri kamuoyu ile paylaşacağı toplantının birkaç gün içinde yapılması bekleniyor. Bakanın açıklayacağı yeni gelişmelerden biri de Et ve Süt Kurumu’nun kesimleri hızlandırıp piyasadaki sıkışıklığı en geç 1 ay içinde ortadan kaldıracağı. Ayrıca Damızlık Holstein Gebe Düve İthalatı’nın da durdurulması söz konusu.

Müslüm Doğru, dernek üyeleriyle paylaştığı, süt ve et sektörünü yakından ilgilendiren gelişmelerin habercisi olacak bilgileri maddeler halinde şöyle sıraladı;

  1. Gıda fiyatları izleme komitesi süt fiyatının artışına onay vermiş ve bu artış mutlaka 1 Ocak 2019 itibarıyla uygulanmaya başlanacak.
  2. ESK kesimleri hızlandırıp piyasadaki sıkışıklığı en geç 1 ay içinde ortadan kaldıracak.
  3. Damızlık Holstein Gebe Düve İthalatı durduruluyor.
  4. Besilik dana ithalatına 2019 yılı içinde sınırlama getiriliyor ve bugünkü hesapsızca ihtiyaç fazlası ithalat sınırlanıyor.
  5. Süt ürünü ihracatı gerçekleştirecek her kuruma destek verilecek.
  6. Karma yem ithalatında uygulanan yüzde 7.8’lik verginin sıfırlanması için uygun görüş alınmış olup kısa zamanda yürürlüğe girmesi bekleniyor.
  7. Besi piyasası 2019 yılı içinde regüle olduğunda besilik dana ithalatında eskiden olduğu gibi ithalatı yapacak üreticilerin kapasitesinin bir kısmını yurt içinden alma şartı aranacak.
  8. Süt sanayicisinin süt alımlarındaki yem alma dayatmasının önüne geçilecek.