Düzce Süs Hayvanları ve Bahçe Hayvanları Yetiştiricileri Derneği tarafından Düzce merkeze bağlı Çerkez Taşköprü Köy Konağı’nda süs tavuğu müzayedesi düzenlendi. Müzayedeye Türkiye Süs Hayvanları Federasyonu Başkanı Mehmet Er, yönetim kurulu üyeleri ile 12 ilden kanatlı hayvan dernek başkanları ve hayvan severler katıldı. Müzayede de yerli ve milli ırk olarak bilinen Osmanlı Sultanı, Trabzon gugullisi, Denizli ırkı, Hacıkadın Gezre ırkı ve İsbenç ırkı gibi tavuk ve horozlar satışa çıktı. Serbest fiyatla başlayan müzayede de tavukların fiyatı açık arttırma ile 2 bin lirayı geçerek alıcı buldu.

Osmanlı Sultanları saraylarda baktı

Müzayedeye katılan Türkiye Süs Hayvanları Federasyonu Başkanı Mehmet Er, yerli ve milli ırk olarak bilinen tavuk cinslerinin tescillenmeye çalışıldığını belirterek, “Bizim Türkiye’ye özgü milli ırklarımız ve yöresel ırklarımız var. Atalarımızın, dedelerimizin baktığı Osmanlı Sultanı var. Osmanlı Sultanlarının saraylarda baktığı ve beslediği bir hayvan. Osmanlı sultanları saraylarda bakmışlar, beslemişler ancak biz bunu ala tescilletemedik. Osmanlı Sultanı gibi Trabzon gugullisi var, Denizli ırkı var, Hacıkadın Gezre ırkımız var, İsbenç ırkımız var. Bunların çalışmalarını devam ettiriyoruz” diye konuştu. 

Müzayede gün boyu devam ederken, birbirinden güzel ve besili tavuklar değerlerinin çok üzerinde alıcı buldu. Çocukların süs tavuklarına ilgisi ise büyük oldu. Çocuklar süs tavuklarını sevmek için birbirleriyle yarıştı.