18 aydır et ithalatı için bağlantı yapmadık                                   

Tarım ve orman bakanı 18 aydır et ithalatı yapmadıklarına açıklarken büyükbaş hayvancılıkta geliştirilen yeni ‘akıllı küpe’ uygulamasından da bahsetti.“Çiftçilerimiz zaman zaman problemler yaşıyorlar, eminler ki seslerini duyuran ve destek veren bir bakanlık var. Türkiye’nin süt ile ilgili bir problemi kalmadı. 1,70 olan süt fiyatını 2.30’a çıkardık. Odağımız üreticilerimizi korumak. 18 aydır et ithalatı için bağlantı yapmadık. Son iki senedir ise et fiyatında bir artış yaşanmadı” ifadelerini kullandı.

Hayvancılıkta akıllı küpe projesi

Bakan Pakdemirli’nin üzerinde durduğu önemli konulardan biri de “hayvancılıkta akıllı küpe projesi” oldu. Büyükbaş hayvancılıkta geliştirilen bir projeye değinen Pakdemirli, dünyada olmayan bir proje geliştirdiklerini ve her büyükbaşın kulağına takıldığı takdirde Türkiye’deki her hayvanın takip edilebileceğini belirtti. Uygulama ile ilgili denemelerin devam ettiğini hayvanların herhangi bir zararı olmadığını belirterek, sayım konusunda artık bir sıkıntı yaşanmayacağını açıkladı.

İşlenmemiş tarla kalmasın

Köylerden kentlere yaşanan göçlere de değinene Pakdemirli , “ insanları doğduğu yerde tutabilirsek bu süreci tersine çevirebilir. Biz işlenmemiş tarla kalmasın istiyoruz ülkemizin çok verimli toprakları var. Sayın maliye ve hazine bakanımıza teşekkür ediyorum. Verilen destek ödemlerinde önemli artışlar gerçekleştirildi. 2020 yılında çiftçimize 22 milyar lira destek vereceğiz” dedi.

Sahte bal meselesi

Sahte gıdalarla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. En kısa zamanda meclise bu konuyla ilgili bir yasa tasarısı getirmeyi düşünüyoruz. Cezaların artması için çalışıyoruz. Bana göre tekrar durumunda hapis cezası olmalı. Vatandaş nar ekşisi aldığını düşünüyor ama nar ekşili fruktoz yiyoruz. Bu tür gıdaların tüketimini ortadan kaldırmalıyız. 

“Asıl işimiz bundan sonra başlıyor”

Tarım ve orman bakanı Bekir Pakdemirli, ‘tarım ve orman şurası’ için, katılımın rekor düzeyde olduğunu ve alınan kararların gerekli takiplerinin yapılacağını belirtti. Pakdemirli, “Asıl işimiz bundan sonra başlıyor. Alınan kararların hayata geçmesi alınan kararlar kadar önemli.” ifadelerini kullandı.