Pancar alımı hakkında bilgi veren Şeker İş Sendikası Malatya Şube Başkanı Nuri Murat, Malatya Şeker Fabrikası'nda bu yılki kampanya döneminin 15 Eylül’de başladığını hatırlatıp, bu yıl yaklaşık 300 bin ton pancar işlemeyi hedeflediklerini belirterek, "Bugüne kadar çiftçilerimizden 160 bin ton pancar teslim aldık. 120 bin tonunu işledik bunun karşılığında yaklaşık 12 bin ton şeker elde ettik. 40 bin ton yaş küspe, 4 bin ton da Melas elde ettik. Bu yıl 300 bin ton pancar işlemeyi hedefliyoruz. Bunun karşılığında 40 bin ton şeker yaklaşık 10 bin ton Melas, 100 bin ton da yaş küspe üretmeyi öngörüyoruz” dedi.

Hedef 500 bin ton pancar işlemek

Önümüzdeki yıl yaklaşık 500 bin ton pancar hedeflediklerini de belirten Murat, "Özellikle Yazıhan'da Boztepe Barajı'nın faaliyete geçmesinden dolayı o yörede yaklaşık 180 bin dönüm alan sulanacak. Biz bu sene 20 bin dönüm pancar ekimi gerçekleştirdik. Önümüzdeki sene bunu 40 bin tona dönüme çıkardığımız takdirde bu fabrika adeta ihya olur. Bu fabrika daha verimli daha karlı hale gelecek diye düşünüyoruz ama şu bir gerçek pek çok olumsuzluğa rağmen Malatya şeker fabrikası gerçekten tarihin en güzel değerlerini yakaladı. Çok verimli çok başarılı bir şekilde üretimine devam ediyor” ifadelerini kullandı

Özelleştirmeye tepki

Şeker fabrikaların Özelleştirmesinde tepki gösteren Murat, "Burası özelleşti takdirde Burası kapanıyor diyoruz kesinlikle buraya alan firma buranın arsası için buraya burada gördüğü rant için alır. Biz yıllardır bunun mücadelesini veriyoruz. Devlette devamlılık noktasında da biz üstümüze düşeni yaptık yapacağız. Ben işe girdiğimde bin 392 kişiydik şu anda 360, 370 kişi varız. 11 tane fabrikamız bilindiği gibi devroldu 14 fabrika satıldı" diye konuştu.