Manisa’da özel bir firmaya ürününü satan 140 çiftçi paralarının almadıkları gerekçesi ile firma hakkında suç duyurunda bulundu. Manisa Adalet Sarayı önünde, çiftçileri temsil eden Avukat Hanife Gökmen Kara, “dolandırıcılık, görevi kötüye kullanma, şirket mevcudunu boşaltma, azaltma, hileli iflas, evrakta sahtecilik” gibi belirli suçlardan işletmenin 3 ortağı hakkında suç duyurusunda bulunduklarını belirtti.

Çiftçinin mağdur olduğunu belirten Kanar, "Mağduriyetlerin giderilmesi adına ceza davası açılması için gerekli başvuruyu yapıyoruz. 2018 yılında pamuk, mısır, üzüm mahsulünü yetiştiren çiftçilerimiz, 40 yıldır Manisa'da hizmet veren bu firmaya güvenerek ürünlerini teslim etmiştir. Teslim ve kantar fişleri ellerindedir." ifadelerini kullandı.

Çiftçiler mağdur edildi

Firma tarafından çiftçilere hiç ödeme yapılmadığını ifade eden Kanar, "Hem İzmir hem Manisa adliyeleri ve tapularında yaptığımız araştırmalarda şirketin taşınır taşınmaz mallarının çok düşük bir değerle devredildiğini, bunun hem ortaklarına hem de üçüncü şahıslara düşük bedelle devredildiğini, yani şirketin içinin boşaltıldığını öğrendik. Çiftçilerimiz mağdur edilmiştir. Bizce burada Türk Ceza Kanunu anlamında nitelikli dolandırıcılık suçu işlenmiştir." dedi.

Çiftçinin mağdur olduğunu belirten CHP Grup Başkanvekili ve Manisa Milletvekili Özgür Özel, Türkiye’deki lisanlı depoculuk uygulamalarının doğru yapılmadığını savundu. Özel, konuşmasında "Türkiye'nin en verimli ovasında alnının teriyle çok önemli bir mücadele veren çiftçilerimizin mağduriyetiyle karşı karşıyayız. Burada devletin ciddi bir sorumluluğu vardır. Yasama ve yürütme olarak koruyamadığımız çiftçinin hakkını yargının teslim etmesini bekliyoruz."  Diyerek devam etti.

“Yapılan işlem iyi niyetli değil”

Mağdur edilen çiftçilerden Furkan Göral, şirket tarafından ödeme alamadıklarını ve dertlerini anlatacak bir muhatap bulamadıklarını dile getirerek, "Yaptıkları işlemler iyi niyetli işlemler değil. Bunu fark ederek bugün burada suç duyurusunda bulunuyoruz. Burada yetkililerin kesinlikle devreye girmesini talep ediyoruz." şeklinde konuştu