Muş’un Malazgirt ilçesinde iki gün aralıksız yağan yağmur nedeniyle yaklaşık 100 bin dekar ekili alan sular altında kaldı.

Aşırı yağış nedeniyle Badışan ve Murat nehirleri taşarak birleşti. Çevresindeki ekili arazileri dolduran taşkın suları büyük zarar neden oldu.

Malazgirt Ziraat Odası Başkanı Tahsin Kılıç, taşkın nedeniyle can kaybı yaşanmamasının kendilerini mutlu ettiğini, ancak ilk tespitlere göre yaklaşık 100 bin dekar ekili alanın su altında kaldığını söyledi.

Başkan Kılıç, “Yağan yağmurdan dolayı dağlardaki karlarında erimesi üzerine iki nehrimiz taştı. Malazgirt Ovası deniz gibi oldu. Yaklaşık 100 bin dekarlık ekili şeker pancarı, buğday ve özellikle ilkbaharda ekilen arpa tamamıyla sular altında kaldı. Sular ekilen arpaları ve atılan gübreleri alıp götürdü. Şeker pancarı çamurun içinde kaldı. Şeker pancarlarının sökülüp tekrar ekilmesi lazım. O da çiftçilerimiz için çok büyük bir zarar. Çiftçilerimizin zararı çok büyük. Yağmur suları tarlalarda çekildikten sonra tarım müdürlüğümüz ekipleri ile gelip zarar tespiti yapacağız” dedi.

Çiftçiler şaşkın

Ekili alanları sular altında kalan vatandaşlar ise, yaşananlar karşısında ne yapacaklarını şaşırdılar. Sular altında kalan tarlasına uzun süre bakan çiftçi Tahir Gönül, zararının çok büyük olduğunu söyledi. Çiftçi Gönül, “Gördüğünüz gibi bir deniz gibi olmuş. Karakaya köyünden tutun Tatlıca köyüne kadar Malazgirt Ovası komple sular altında kaldı. Çiftçilerimizin arpayı, buğdayı ve özelikle şeker pancarı sular altında kaldı. Zararlarımız çok büyük” diye konuştu.