Sizlere bu yazımda neden dünyada örnekleri olduğu gibi bizde de modern ceviz bahçeleri yok onu anlatacağım. Aslında nedeni çok basittir, bizler bir bahçe kurmak istediğimizde bu işin maliyet boyutunu hesaplamadan bodoslama dalıyoruz olaya. Hiç para harcamadan istiyoruz ki en verimli bahçe bizim olsun. Yok, öyle bir dünya, bu iş bir fabrika kurmaktan farksız. Nasıl ki bir sanayici bir fabrika kurarken maliyeti, yıllık giderleri, yatırım ve sermaye giderlerini hesaplıyor ve parası yetiyor ise bu işe giriyor ise sadece ceviz için geçerli değil tüm ürünlerde bu hesaplamaları yaparak bu işe girmeli. Dışarıdan göründüğü gibi ağaç işte dikip sulayacağız mantığıyla bakmayın. Bu yatırımın ana maliyetlerini, yıllık giderlerini hesaplayın, hibe ve desteklere gider zaman pusulasında yer ayırın ve eğer gücünüz yetiyor ise yapın. Yetmiyor ise gerçekten bence hiç uğraşmayın. Çünkü bahçe kurulduğunda size 6 sene para kazandırmayacak ama her sene para yiyecek. Tabi verim çağına geldiğinde kazandıracakta karşılığını fazlasıyla vererek ama bu ciddi bir zaman ister. Sizlere basit bir tarla maliyeti hariç bir yatırım maliyeti hesabı oluşturayım. Bu maliyet daha önce kurduğumuz bir bahçenin maliyet tablosu.140 dönüm üzerine kuracağımız 7*4 bir chandler bahçesine aittir.

Bakın bu sadece bahçenin kurulması için gereken bir liste, burada traktör, ekipman, atölye dahi yok. Yani daha da maliyeti olan bir iş bu ve bu kadar planlamaya rağmen bazen bizler dahi ilerleyen zamanlarda sürpriz maliyetler ile karşılaşıyoruz. Sözüm ona birçok kişi bu tabloda sadece fidan maliyetine bakar gücü varsa bahçeyi kurar sonrada ne zahmetli iş beş kuruş bırakmadı der. Bırakmaz tabi birde bahçenin her sene giden maliyetleri var sizlere onu da bu arazi için hesaplayalım.

Bakın buda bahçenin her sene olan gideri. Yani gördüğünüz gibi bu giderler eğer ben bahçe kuracağım derseniz var. Yok, ben bahçe değil kafam göre bir şey yapacağım derseniz o da kafaya göre değişen bir bahçe olur. Bir Şili de bahçe görünce içiniz gidiyor ama adamların bu işe harcadığı parayı görseniz dışınızda gider. Aman dikkatli olun bu kadar isyanda bulunduk peki bu masrafı yaptık ne kazandık size onu da bu arazi için hesaplayalım.

Bakın bu da güldüren tarafı, o kadar çekilen çilenin karşısında 6.sene herkes rahatlıyor. Gerisi ise her sene geliyor. Bu arada bu kalan kar fanteziye göre değişir. Çünkü bunu kurutup satmak isteyen buraya kurutma tesisi masrafı da yapacak. Bu son rakamları öyle direk cep olarak görmeyin. Bu verimler kurutulmuş ceviz üzerinden yazılmıştır sizlere. Yazılarımın devamı olacaktır, döneme göre hep bilgi aktarmaya çalışacağım sizlere. Kalın sağlıcakla…